Akustik Gitar Tavsiyeleri - Tavsiyeiste.com - en iyi tavsiyeler
 
cerenmerter
Konu Sahibi
Mesajlar: 1
Kayıt: 22 Şubat 2019
Teşekkür etti: 0
Teşekkür edildi: 0

Akustik Gitar Tavsiyeleri

22 Şub 2019

Akustik gitar, bir gitaristin en yakın arkadaşıdır. Uzun süreli çalışmalar, pratikler ve sahneler söz konusu olduğunda gitaristin rahat etmesi çok önemlidir. Zira huzursuz olan parmaklar duyguyu yansıtamaz ve bu da sorun yaratır. Bu yüzden gitar tercihleri çok önemlidir.

Gitar konusunda ustalaşmak isteyen arkadaşlarımız için küçük bir araştırma gerçekleştirdik ve uzun yıllar rahatça kullanabilmeniz adına bu tavsiyelerimize göz gezdirmenizde fayda var! Akustik gitar almadan önce gitar tavsiyesi yazımızı mutlaka sonuna kadar okuyun. Sizde gitar marka ve fiyatları hakkında tavsiyeler de bulunun.

Akustik gitar alırken nelere dikkat etmeliyiz?

1- Markaya aldanmayın!

Resim

Akustik gitar alırken yapılan en büyük hata bir markaya ya da modele takıntılı olmamanızdır. Bunun en temel sebebi de aynı yıl üretilmiş aynı marka gitarların dahi tınıları birbirlerinden farklı olmasıdır. Çünkü her gitarın sesi kendine özgüdür sadece kullanılan malzemeleri aynıdır. Bu yüzden bir müzik marketten ürün satın alacaksanız ciddiyetinizi karşı tarafa mutlaka yansıtın.

2- Elektro Akustik mi ? Sadece Akustik mi?

Resim

Burada kocaman bir aldatmaca söz konusu ki o da albüm kayıtları dahil olmak üzere her parçada yer alan akustik gitarların mikrofon takviyesi ile kayda sokulduğudur. Yani sahnede hareketli bir performansınız olmayacaksa elektro akustik almanıza hiç gerek yok. Düz akustik bir gitar alırsanız, elektro akustiğe vereceğiniz para ile çok güzel gitarlar alabilirsiniz. Çünkü elektro akustiklerin vasatı , düz akustiklerin üst düzeylerine denk gelen bir fiyat aralığına sahip oluyor ve buna hiç gerek yok.Kasa tercihinizde ise büyük kasalı akustiklerde her zaman daha gür ses alırsınız bunu da bir kenara not edin deriz.

3- Gitarın hammaddesi ne olmalı?

Resim

Marka ve model konusunda karar kıldıktan sonra gitarın kasası kesinlikle ama kontraplak olmaması sizin için iyi olur. All solid diye tabir edilen kasa tercihinde bulunursanız kesinlikle doğru tercih etmiş olursunuz. Çünkü All solid kasalarda
kararımızı verdikten sonra geldik asıl mevzuya: alacağınız gitar kontraplak olmasın all solid olsun.

Ağaç konusunda çok fazla takılmayın , sese odaklanın arkadaşlar!

4- Teller

Resim

Gitarı yeni aldığınızda seste cızırtı çok fazla olacaktır, bu yüzden tellerin kalitesine özen gösterin. Gitar alırken yanınıza bu konuda yetkin birilerini almanızda fayda var.

5- Sap

Resim

Gitar almaya gittiğinizde genelde görevliler size ayarlayınca düzelir gibilerinden cümleler kurabilir, buna aldanmayın. 5 dakika sürecek bir şey için rahatsız edici bir sesin dükkanda çınlamasını onlar da istemez, bu yüzden sap ayarı yapılması konusunda ısrarcı olun ya da bsşka bir gitara  odaklanın.

6- Bare deneyin

Resim

Akustik gitarda klavye çok önemlidir bu yüzden bareli akorlarla bunu test edebilirsiniz. Eğer klavye avcunuzu rahatsız etmiyorsa doğru gitardanısınızdır, sırada ise gitarın klavyesinin yumuşaklığı var ki en önemli noktadır bu orada da sıkıntı yaşamıyorsanız her şey yolunda demektir. Gülağacı demelerine aldanmayın çünkü gül ağacının da bir sürü kalitesi var.

Etiketler:

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir